2018-03-28

Конференція відбулася у Краматорську 23 березня та зібрала більше 70 учасників, переважна більшість яких з’їхалися зі східних та південних областей країни. Громадські активісти, представники експертної та донорської спільноти, соціальні стартапи та ті, хто планує створити соціальне підприємство (СП), зібралися, щоб обмінятися думками та практичним досвідом, дізнатися про те, як розвивається цей рух в Україні, які можливості для навчання пропонують по цій темі, як знайти фінансування на реалізацію своєї ідеї. Окрім того, окрема панель була присвячена бліц-презентації кейсів з соціального підприємництва, яких, зауважимо, стає дедалі більше. Також була презентована нова для України тема шкільного підприємництва, про яку приїхали розповісти експерти з Німеччини.  

Конференція розпочалася з загальної дискусії про соціальне підприємництво. Артем Корнецький, PhD, запрошений викладач Українського католицього університету, тьютор та ментор U Open University пояснив дане поняття, розповів про його відмінності від класичного бізнесу та благодійності. Зиновій Свереда, президент Українського Кооперативного Альянсу зробив акцент на розвитку соціального підприємництва у сільській місцевості у форматі кооперативів. На його думку, підприємництво дає можливість самореалізації і починати пробувати себе у бізнесі потрібно з раннього віку. Для успішного введення бізнесу, за словами пана Зиновія, необхідно самостійно пройти усі процеси ведення бізнесу та вивчити його з середини. Іван Мукомел, локальний координатор економічного компоненту Програма відновлення та розбудови миру ПРООН в Донецькій області надав огляд стану розвитку малого і середнього бізнесу у Донецькій області та поінформував про сфери, у який досить швидко розвивається бізнес у Донецькій області, а саме – це сфера послуг (від ресторанного бізнесу – до хімчисток), виготовлення продукції легкої промисловості, розвиток робототехніки та інноваційних приладів, фермерське господарство, зокрема еко-ферми. З представниками міської влади та Краматорського бізнес-клубу поговорили про перспективи розвитку соціального підприємництва у східних областях, та про можливості підтримки починаючих соціальних підприємців зі сторони великого бізнесу та влади.    

На сесії, де були представлені можливості для навчання, менеджер програм Фонду Східна Європа Ольга Шаварова розповіла про навчальні заходи, до яких Фонд пропонує долучитися всім зацікавленим у створенні СП у східних областях України, Андрій Махниборода, менеджер Kramatorsk Innovation Platform, яка створена в рамках проекту "Соціальне підприємництво як інноваційний механізм вирішення питань суспільного розвитку", представив можливості платформи. Окрім того, представники Українського Форуму Благодійників та SiLab Ukraine представили свій новий проект, який щойно стартував за підтримки ЄС. Анастасія Макарова з Данської ради у справах біженців поділилася інформацією про заплановані заходи у рамках проектів організації з підтримки розвитку місцевого бізнесу на сході України. Представники Української Соціальної Академії та ГО «Поруч» запросили приєднуватися до їхніх заходів та запропонували можливості для нетворкінгу.

Одна з найважливіших проблем для бізнесу – доступ до фінансування, особливо в такому сегменті як розвиток СП. Тому, плануючи конференцію, організатори приділили велику увагу сесії з можливостей для фінансування проектів та намагалися зібрати всі профільні донорські організації, хто надає фінансування. Отож, такі можливості надають: WesternNIS Enterprise Fund, Програма відновлення та розбудови миру ПРООН в Донецькій області, Норвезька рада у справах біженців в Україні Український, Програма Донецької обласної державної адміністрації Український донецький куркуль та Данська рада у справах біженців. Окрім того, ми запропонували учасникам конференції інші опції отримання фінансування. Такими ідеями поділилася Надія Карплюк, агентка Спільнокошт.

Про те, як це насправді – робити бізнес і допомагати суспільству, розповіли практики:

  • Зіновій Свереда, СП ФронтМед «Фронт-мед» (Київ)
  • Святослав Попов, координатор проекту Urban Space 500
  • Юрій Шугаров, Краматорський УТОС (Краматорськ)
  • Олена Волох, СП «Кольорові відра» (Запоріжжя) Кольорові Відра
  • Катерина Алимова, ГО «Наш Київ», СП «Мурахи», СП «Лав-Гав» (Київ)
  • Володимир Орос, арт-кафе «Тролейбус», Добропільський центр молоді «Добро» (Добропілля)

Мали можливість презентувати також ідеї своїх майбутніх проектів випускники Школи соціального підприємництва від Kramatorsk Innovation Platform та отримати зворотній зв’язок від аудиторії.

Спікери та учасники конференції не раз згадували, що пробувати себе у підприємництві варто з найбільш раннього віку, щоб знайти саме ту справу, яка буде до душі, та де можна буде досягнути максимальних результатів. Про цю тему говорили під час останньої сесії конференції. Так, експерти зі шкільного підприємництва з Німеччини Уте Греве і Мальте Ханслер та координатор програми співробітництва задля розвитку в Україні/Молдові при Дитячому Фонді Німеччина (ChildFund Deutschland e.V.) др. Богдан Андрощук розповіли про юніорські бізнес-моделі, які вже існують та успішно працюють у Німеччині. Олена Харчишина представила досвід Житомирської шахової школи «Інтелект», де вчать дітей не лише грати у шахи, але і заробляти кошти на своїх навичках. Олена Кучерук, керівник проекту КIP-Youth розповіла про можливості, які надає проект щодо розвитку підприємницького мислення підлітків, навчання проектному менеджменту, розвитку навичок відповідального споживання.

Організатори висловлюють подяку за прекрасну роботу модератору Анні Гулевській-Черниш, співзасновниці SILab Ukraine.

 

Відео-трансцяція конференції доступна на Фейсбук-сторінці проекту Kramatorsk Innovation Platform - https://www.facebook.com/KramatorskInnovationPlatform/

Конференція - частина проекту «Соціальне підприємництво як інноваційний механізм вирішення питань суспільного розвитку», що реалізують Фонд Східна Європа та ChildFund Deutschland за рахунок коштів, наданих Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини в рамках комплексної програми «Сприяння розвитку міжсекторного партнерства в цілях захисту інтересів дітей: долучення ВПО до активних учасників процесу». Конференція проходила за фінансової підтримки Western NIS Enterprise Fund.

спікери першої секції конференції

запитання з залу

зал

аудиторія